Aktuality

Zajímavosti ze světa cyklistiky, naší prodejny a teamu Cyklosport Hranice

Superior XP 979 - rozumný dravec

Miniseriál s představením několika českých XC hardtailů bude dnes pokračovat epizodou, kterou charakterizují písmena "SUP" na spodní rámové trubce...

V současnosti jediná česká značka, která podporuje profesionální bikový tým, jenž bojuje o cenné kovy v rámci světového poháru a nabízí navíc karbonové rámy vlastní konstrukce. To je značka Superior, jejíž model XP 979 si dnes představíme podrobněji.

SUP979 celk1 cl

Předně je dobré zmínit, že model XP 979 je v podstatě třetím nejvyšším karbonovým hardtailem v nabídce značky. Jako takový je situovaný pod týmové modely Issue a Elite a stojí v podstatě po boku modelu 29 LTD, který je postaven na 1x11 sadě Sram X1.

Rámově se od výše jmenovaných liší snad jen v barevném provedení log a drobné grafiky. Ta jsou vyvedena nově (tak trochu na zkoušku) v sytě žluté barvě, která však docela sedne jinak celočernému kolu. V Superioru tuhle kontrastní kombinaci prý udělali na zkoušku a nyní čekají, jak bude přijata zákazníky.

 

SUP979 det1 cl
SUP979 de23 cl

Samotný rám sází na ostře řezané linie, bez jakýchkoliv prohybů trubek. V jednoduchosti je síla. To platí jak o hlavové trubce, tak o zadní stavbě i samotných zadních patkách.

Mohutná středová část spolu s masivní spodní rámovou trubkou kontrastují se subtilními horními vzpěrami zadní stavby. Ta sama o sobě není ani rekordně krátká (439 mm), ale ani zbytečně dlouhá. Geometrie je pochopitelně ryze závodní 71/73° a přitvrdit nebo naopak povolit komfort posezu si můžete třeba volbou negativního představce.

SUP979 stred cl

Vnitřní vedení je zde komplet spodní rámovou trubkou, po jejíž spodní straně se vine také hadice zadní kotoučovky. Zadní 142x12 mm osa nepřekvapí stejně jako možnost osadit výhradně E-type přesmykač.

Sporťák s geny závodníka

Už se to stává téměř všeobecným klišé. V okamžiku, kdy chcete udělat bike, na kterém je možné závodit a přitom ho nevystřelit do cenové hladiny +100 000, máte ideální možnost, osadit ho novým Shimanem XT. Funkčně je na tom více méně stejně jako nejvyšší XTR, ale je oproti němu výrazně dostupnější. Navíc je díky své černé barvě pro mnohé bikery dokonce i hezčí.

Na tomto karboňáku najdeme přesně takové osazení, jen bohužel v době kdy jsme fotili tento vzorek, nebyly k dispozici ještě správné kliky. Proto zde vidíte ještě loňské XT, zatímco na sériovém provedení už je osazeno XT 2016.

 

SUP979 det3 cl
SUP979 de4 cl

 

Přítomnost E-Type XT přesmykače napovídá, že je zde univerzálnější verze pohonu 2x11. Na klikách tak najdete dvojici převodníků 28/38 z. a kazetu zde Superior vyspecifikoval klasickou xtéčkovou 11-40 z.

Samotné řadící komponenty jsou většinou XT (přesmykač a řadící páčky), přehazovačka je však doplněna z top sady Shimano XTR. Naopak o třídu horší jsou osazeny kotoučové brzdy, jelikož jde o mimosadový model BR-M615 s kombinací 180 mm předního a 160 mm zadního kotouče.

SUP979 kokpit cl

 

O přední odpružení se stará vidlice Rock Shox Reba RL, kterou lze ovládat z řídítek novým dálkovým mechanickým lockoutovačem, který je připravený současně ovládat jak vidlici, tak tlumič. Zde je druhá pozice nevyužita, nicméně páčka funguje výborně. Jediné, co ji můžeme vytknout, je vyšší prostorová náročnost.

Zapletená kola v Superioru pro tento model montují v celkem zajímavé kombinaci. Vlastní náboje One Race Ultralight jsou zaplétány osmadvaceti dráty do ZTR Rapid ráfků. Celek je pak obut do plášťů Schwalbe Thunder Burt 2,1x29".

SUP979 sedlo cl

 

Krom sedla Fizik Tundra M7 a nepřehlédnutelných žlutých ESI gripů je zbytek osazení kompletně ve znamení vlastních komponentů One Race, kterým dominuje negativní představec vlastní konstrukce dle návrhu produktového specialisty Martina Hamana.

SUP979 stem cl

 

Bike se vyrábí ve čtyřech velikostech (S, M, L a XL) a prodává se za cenu 65 990,- Kč. Tak, jak ho koupíte, je v podstatě připravený vyrazit na steč s protivníky nejenom v hloubi amatérského závodního pole druholigových marathónů. Pokud je pro vás 65 tisíc moc, pak jsou tu ještě modely 969, 929, které na 2x10 osazení SLX resp. Deore pořídíte na stejném rámu o deset, resp. dvacet tisíc levněji.

 

SUP979 celk2 cl

Kompletní info o všech karbonových XC modelech Superior najdete na webu výrobce www.superiorbikes.eu.

Foto: Petr Bureš

Článek převzatý ze servru MTBS

 

 

 

EK CYKLOSPORT HRANICE,
Tř.1.máje 1662/63
Hranice 753 01

Zůstaňte s námi

 

logo rajcenet

Search