Aktuality

Zajímavosti ze světa cyklistiky, naší prodejny a teamu Cyklosport Hranice

SUPERIOR 2017 #ALWAYSRACE

Superior se v poslední dekádě jasně prezentuje jako značka kladoucí hlavní důraz na závodní pojetí cyklistiky. Důkazem je nejenom mnoho závodních týmů a jedinců, které tato značka podporuje, ale také úzká spolupráce s některými z nich na vývoji nových modelů, které jsou tak před jejich uvedením na trh poměrně dlouho a pečlivě testovány, připomínkovány a následně laděny právě s ohledem na jejich závodní použití.

Dnes tak u nás v podstatě není česká firma, která by investovala více času a prostředků do profesionálních závodníků než Superior, a je proto logické, že se výsledky vývoje a práce promítají především do špičkových závodních modelů. A právě v této kategorii se nacházejí čtyři hlavní novinky, které Superior nachystal na sezonu 2017.

MTB Race / XP

První a možná tak trochu překvapivá novinka je zcela nová generace hardtail karbonového rámu kategorie MTB Race. Dosud byly právě tyto rámy výhradně používány všemi závodníky a Superior se rozhodl, že je poměrně výrazně inovuje a od roku 2017 nabídne jejich novou generaci.

SUP17 Xpcelk cl

Hlavní novinky se tedy pochopitelně promítly do samotného rámu, jehož tvar i výrobní postupy jsou dílem českých inženýrů. Superior v podstatě novinku navrhl jako evoluci současného rámu, jehož koncepce zůstala zachována, ovšem zapracovalo se jak na mírné změně geometrie, tak na několika detailech.

SUP17 XFhlava cl

Širší středy PF92

Jednu z hlavních změn, kterou si rám prošel, najdete v rámci středového složení. Zde se Superior rozhodl posílit tuto pasáž rozšířením středové mufny z PF30 na PF92, ale současně došlo také k rozšíření dolní rámové trubky i obou spodních vzpěr zadní stavby. Pro ilustraci to bylo prezentováno na odřezaných vzorcích středové nufny stávajícího a nového modelu, ke kterým asi není potřeba nic dalšího dodávat.

SUP17 Xpdet2 cl
SUP17 Xpdet1 cl

O co víc nabyla spodní rámová trubka a řetězová vzpěra zadní stavby, o to více subtilním dojmem působí štíhlá horní rámovka a ploché jakoby planžetoidní horní vzpěry zadní stavby, které jsou do rámu napojeny celkem nenápadně jednoduše podél sedlové trubky.

SUP17 XPsedlovka cl

Nový odlehčený tvar dostaly také zadní rámové patky, které už nejsou nalepené zespod lomené části zadní stavby, ale nacházejí se na subtilní špici průsečíku spodních a horních vzpěr. Zatímco vpravo se nachází nová vyměnitelná patka přehazovačky, fixovaná k rámu malým imbusem před osou, vlevo najdete uvnitř zadní stavby jen opravdu minimalistickou dvojici závitových otvorů, do kterých se montuje třmen kotoučové brzdy.

SUP17 XPpatka cl

Rám má stejně jako jeho předchůdce integrováno vnitřní vedení bovdenů. Nově však přibylo vnitřní vedení také pro hadici kotoučové brzdy a přepracovány byly také samotné vstupy bovdenů do rámu tak, aby byla snazší jejich případná výměna. Mimochodem v tomto směru je dobré zmínit ještě malý detail, týkající se samotných bovdenů. Superior na svá kola totiž osazuje speciální bovdeny Jagwire, u kterých lze snadno měnit samotné teflonové vložky bez toho, abyste museli vytahovat kompletní bovden z rámu.

SUP17 XPpatka1 cl

Zmínil jsem upravenou geometrii. Superior se k tomuto postavil po svém a nikoliv stejně jako některé jiné firmy. Oproti stávající generaci svých karbonových rámů totiž ponechal délku horní rámové trubky, ale více podsekl sedlovou trubku (74°) a zkrátil zadní stavbu o 9 mm na 430 mm. Krom toho ještě o něco zkrátil hlavový sloupek i délku osazovaných představců.

Je libo Di2? - Máme

Pokud se podíváme na osazení prestižních karbonových strojů, tak musíme konstatovat, že komponenty pohonu jsou výhradně japonské provenience koncernu Shimano s tím, že na top modelech můžete volit mezi Shimanem XTR v elektronické a mechanické podobě. U levnějších verzí pak převládá sada XT s tím, že i zde najdete modely s elektronickou Di2 sadou. Druhou dominantou je výrazně větší podíl odpružených vidlic DT Swiss, které najdete na většině karbonových modelů vyjma základního XP 929.

SUP17 XPdi2a cl
SUP17 XPdi2b cl

Zajímavou a pozitivní informací jsou uváděné informace o hmotnostech karbonových modelů, které začínají na 8,9 kg u Team Issue a končí na 10,8 kg u základního provedení 929 s vidlicí Rock Shox Recon a mixem Shimano Dere/SLX, což nejsou vůbec špatné hodnoty.

Hliníkové XP ve stejném hávu.

Jestliže dosud byla řeč o karbonových modelech hardtailů, tak je potřeba dodat, že v podobném duchu se inovace dotkla také hliníkových XP rámů.

Jejich design, tvary a poměry průřezů trubek doslova kopírují karbonové rámy natolik, že si z pár metrů nebudete jistí, zdali jde o karbonový, nebo hliníkový rám. Mimochodem podobně jako u karbonových rámů jsou i zde využívány dva materiály trubek. Dva nejvyšší modely jsou postaveny na Alu X6 Ultralite trubkách, zbytek pak na o něco těžší klasice Alu 6061 Ultralite.

SUP17 XPalu cl

V osazení se sluší zmínit, že i sem pronikly DT Swiss vidlice, ovšem pouze na nejvyšší model XP 949. Na zbytku modelů najdete Recony a základní třicítky od Rock Shoxu doplněné opět výhradně o Shimano řazení. Svěží vítr přivanul nové barevné kombinace, mezi kterými můžete volit u jednotlivých modelů s tím, že vždy je k dispozici jedna tak zvaně konzervativní zpravidla černá barva a k ní pak odvážnější alternativa.

Nový FULL TEAM XF

Jestliže nový hardtail mnozí mezi novinkami nečekali, tak na nový celoodpružený bike naopak čeká s napětím celá biková veřejnost. Superior totiž svůj nejnovější záměr s uvedením nového fullu prozradil hned na jaře, když na něm nechal týmové jezdce objet třeba Cape Epic nebo Langenlois. Tehdy sice byla kola ještě kamuflována CAMO designem, nicméně tvar rámu byl jasný a jen se čekalo na oficiální údaje a informace.

SUP17 XFcelk1 cl

 

Vyvinuto v Česku

Celokarbonová celoodpružená novinka je pro Superior nejenom zásadním krokem směrem k závodním celoodpruženým X-Country strojům, které dosud této firmě chyběly, ale je také premiérovým vstupem českých konstruktérů a vývojářů do produktové řady Superioru. Vývoj, pro který byla využita také 3D tiskárna a další nejmodernější počítačové technologie, probíhal kompletně v Česku. Hlavní postavou stojící za několikaletou prací je Zdeněk Urban, který v minulosti pracoval jak na několika projektech zadního odpružení, jejichž výsledky můžete znát např. z původních AGang Patriotů (dnes Authorů), nebo další letošní novinky, o které bude ještě řeč u konkurenčního Rock Machinu.

 

SUP17 XF3d cl

 

Koncept zadního odpružení a vůbec celého XF rámu vychází ze současného designového pojetí Superioru. To dává největší důraz na tuhost rámu v oblasti středu. Na první pohled tak na novém XFku zaznamenáte opravdu robustní středovou pasáž, na kterou navazují masivní řetězové vzpěry zadní stavby.

SUP17 XFzad cl

O dostatečnou přesnost i tuhost řízení se stará podobně masivní hlavová část, ze které směrem ke středu míří ostře řezaná rovná spodní rámová trubka a směrem k sedlu se zužující horní rámová trubka, na jejíž spodní části je zhruba uprostřed uchycen tlumič. V tomto směru probíhalo asi nejdéle ladění prototypů. Výsledkem je přímo v DT Swiss odladěný tlumič se specifickým uchycením na CNC můstku malého přepákování, které dává kolu jak specifický průběh odpružení, tak tuhost horní části, na kterou si stěžovali někteří závodníci při prvních jarních testováních.

SUP17 XFtlumic cl

Koncepce zadní stavby sází na moderní přepákování tlumiče v rámci karbonového zero pivot trojúhelníku, který je optimalizován tak, aby byl v SAGu neutrální a ani nezpomaloval ani nezrychloval odpružení. Malou flexi zadní stavby mají na starosti subtilní horní vzpěry zadní stavby, které jsou v horní části spojeny malým můstkem, za kterým najdete čepy pro uchycení ke svisle umístěnému vahadlu.

Zadní patky jsou minimalistického tvaru, aby příliš nebránily flexi zadní stavby. Designem vycházejí z hardtailů, a to včetně výměnné patky přehazovačky, nebo postmount adaptéru pro kotoučovou brzdu.

SUP17 XFpatka cl

Za zmínku pak také stojí odlišně pojatý tvar rámu u sedlové trubky. U dvou malých velikostí S a M je průsečík horní rámové a sedlové trubky kompaktní a tvoří ho v podstatě jen malý trojúhelník s horním čepem vahadla. Dvojice větších velikostí rámů L a XL má na tomto místě již rozdvojku pro lepší rozložení napojení na delší sedlovou trubku.

SUP17 XFsedl cl

 

SUP17 XFdet1 cl
SUP17 XFdet2 cl

 

Zajímavý bude pro technofily pohled do tabulky geometrie, která prozrazuje, že se u nového XFka dosáhlo stejné délky zadní stavby jako u hardtailů, to jest 430 mm. Úhly jsou kombinací 71° hlavy a 74,2° sedlovky, což je v podstatě také obdoba hardtailů a v podobnosti hodnot můžeme pokračovat dál. V podstatě stejně dlouhé jsou totiž i horní rámové trubky a dokonce i délky hlavových sloupků. Jediné, v čem se XF rámy liší od XP rámů, je vyšší střed, což je logicky kvůli odpružení.

SUP17 XFhlava cl

Superior tak dává závodníkům vybrat mezi pevným a odpruženým modelem, jejichž koncepce geometrie je v podstatě identická a záleží tak na každém závodníkovi, zdali upřednostní komfort odpružení, který s sebou přináší "nadváhu" v podobě cca 1 kg (top model XF 29 Issue váží 10,1 kg), nebo rychlost a určitou míru nepohodlí vykoupenou nižší váhou kola.

 

Japonsko - Švýcarsko

Co se osazení týká, tak prim i zde hrají výhradně odpružené komponenty od švýcarského DT Swiss doplněné o japonské komponenty Shimano. Superior samozřejmě nešetřil a své topmodely osadil podobně jako hardtaily nejvyšší možnou specifikací XTR Di2.

SUP17 XFDTswiss cl

Na závěr ještě jedna drobná informace týkající se průměrů kol. Stejně jako u karbonových hardtailů bude i model XF nabízen výhradně jako 29" bike s výjimkou nejmenší velikosti 15,5".

 

Je libo trailbike XF ?

Dnešní doba dává spoustu nových možností a v cyklistice stejně tak jako například v automobilovém průmyslu k nim patří unifikace výrobních postupů a sdílení společných technologií. V praxi to na příkladu Superioru vypadá tak, že se na jedné rámové platformě může s minimálními investicemi nabízet více modelů s poměrně značně odlišnými vlastnostmi. V případě modelu XF se zde bavíme konkrétně o druhém trailovém provedení, které díky jiné zadní stavbě a jinak vyspecifikovanému odpružení nabídne o dva centimetry více zdvihu i jinou geometrii.

SUP17 XF120celk cl

Zatímco u celokarbonových kol mluvíme o čistě XC provedení se 100 mm zdvihu na předním i zadním kole, trailový model je postaven na předním karbonovém trojúhelníku identickém s XC verzí, ale doplněném o hliníkovou zadní stavbu uzpůsobenou pro delší zdvih tlumiče. Jiný je oproti XC verzi i tvar resp. délka podkovy uchycení tlumiče, což je logické, protože bylo potřeba vměstnat do rámu tlumič s větší roztečí.

SUP17 XF120zad cl

Trailové modely jsou koncipovány jako univerzálnější, a proto na nich najdeme pohony 2x11 s přesmykačem sideswing a teoretická je také možnost montáže teleskopické sedlovky s vnitřním vedením, ačkoliv tento komponent prozatím sériově na žádném XFku nenajdete.

SUP17 XF120celk1 cl

Podstatná změna oproti stovkovým XC modelům se udála také na pozici pevných os. Zatímco celokarbonové fully jsou osazeny klasikou v podobě QR15 (100 mm) vpředu a 142x12 mm vzadu, trailové alternativy využívají širšího Boost standardu, který nabízí 110 mm širokou přední a 148 mm zadní osu.

Po designové stránce musíme jen konstatovat, že Superior zvolil opravdu hodně cool barevné alternativy pro trojici nabízených modelů, kterým nechybí ani decentní zajímavě šedé provedení u nejvyššího XF 979, ani odvážnější barevné kombinace v podání modelů XF 969 resp. XF 929.

SUP17 XF120celk2 cl

 

E-voluce Shimano & MODO a spol.

Jak bylo řečeno v úvodu, novinek má Superior nachystáno na příští rok víc než dost a netýkají se samozřejmě jen závodních modelů. Další kategorií, do které investoval SUP poměrně značné množství energie, jsou horská elektrokola a společným jmenovatelem je u nich dodavatel elektropohonů, kterým je japonské Shimano.

SUP17 ebike1 cl

Jestliže dosud Superior ponechával elektrokola jen v "městské škatulce," tak pro následující sezonu se můžete těšit na čistě horské elektrické biky, kterým bude vévodit systém STEPS, a to jak ve své klasické (současné) verzi 6000, tak v nejnovějším, pro biky optimalizovaném provedení 8000, které přichází nejenom s novou charakteristikou průběhu výkonu, ale také optimalizovanou hmotností a tvarem motoru, které umožní zkrátit zadní stavbu rámů a optimalizovat tak jejich geometrii oproti předchozímu provedení.

SUP17 STEPS1 cl

Ne nepodstatnou výhodou kompaktních rozměrů je také docílení rozumnější hmotnosti kompletu. Nejvyšší model eXP 919 tak váží pod 17 kg, což je na elektrobike už poměrně velice slušná hodnota.

Dámy pozor ! MODO přichází.

Poslední novinkou, kterou dnes zmíním, je představení nové koncepce dámských kol. Její podrobnější popis pro vás již brzy nachystají kolegyně na webu  www.damynakole.cz, nicméně alespoň ve stručnosti pár slov. Jde o modelovou linii, kterou Superior pojmenoval MODO, v rámci které je pro dámy k dispozici průřez celou modelovou nabídkou včetně karbonových XF a XP biků přes hliníkové modely XP až po základní verze modelů XC.

SUP17 modo cl

Všechno v čistě dámských designech a geometriích plus jako bonus nabídka barevně sladěných dresů a doplňků od firem jako Fizik nebo Giro. Na své si přijdou jak příznivkyně černé, tak bílé či dalších pastelových barev. Superior navíc šíří své dámské nabídky včetně karbonového programu mimo hranice Česka a řadí se po bok věhlasných renomovaných firem, které nabízejí podobnou škálu dámských modelů, kterou u jiných českých firem nemáte šanci objevit.

SUP17 modo1 cl

 

Více obrázků pro vás chystáme ve velké fotogalerii Superior 2017. Kompletní přehled novinek 2017 pak najdete na webu Superioru až koncem léta.

Článek převzatý ze servru MTBS

Autor: Petr Bureš

Foto: Petr Bureš & bicycleheads

 

EK CYKLOSPORT HRANICE,
Tř.1.máje 1662/63
Hranice 753 01

Zůstaňte s námi

 

logo rajcenet

Search